تبلیغات
BABY - انتخاب نام نیک برای کودکان
BABY

درباره وبلاگ
جستجو
آخرين نوشته ها
نويسندگان
پيوند ها
آرشيو مطالب
پيوندهاي روزانه
نظر سنجي
صفحات جانبي
آمار سايتانتخاب نام نیک برای کودکان

 

یكی از مهمترین حقوق فرزندان و كودكان بر والدین نامگذاری نیك و شایسته است. اولاد همیشه حقیر و كوچك نمی‌مانند، بزودی آن‌ها قد كشیده در میان اجتماع وارد خواهند شد، ارتباطات دنیای امروز بسیار گسترده است و هر انسانی جهت اشتغال و كسب در آمد با چندین نفر دیگر در تعامل می‌باشند.

كودكان در بدو تولد قادر به‌ انتخاب و گزینش نام نیك برای خود نیستند، و خداوند این حق را برای والدین داده است، از طرف دیگر انتخاب اسم یك ضرورت است و انسان فاقد مسمی قابل تعریف و تشخیص نخواهد بود. خداوند در قرآن كریم می‌فرماید: ]یا أَیُّهَا النَّاسُ إِنَّا خَلَقْناكُمْ مِنْ ذَكَرٍ وَ أُنْثى‏ وَ جَعَلْناكُمْ شُعُوباً وَ قَبائِلَ لِتَعارَفُوا إِنَّ أَكْرَمَكُمْ عِنْدَ اللَّهِ أَتْقاكُمْ إِنَّ اللَّهَ عَلیمٌ خَبیرٌ[ حجرات / (13) اى مردم! ما شما را از یك مرد و زن آفریدیم و شما را تیره‏ها و قبیله‏ها قرار دادیم تا یكدیگر را بشناسید (اینها ملاك امتیاز نیست،) گرامى‏ترین شما نزد خداوند با تقواترین شماست خداوند دانا و آگاه است!. مهمترین فلسفه نامگذاری همین است كه انسان قابل خطاب باشد و دیگران بتوانند بخوبی با او ارتباط بر قرار نماید.

اسامی حقیر و پست، در ادوار طفلی چندان مشخص نیست، اما فرد وقتی فرد بالغ و رشید گردید برای خود شخصیت و ارزش قایل خواهد شد. و اسم پست می‌تواند برای او آزار دهنده باشد، لذا ممكن است بر خلاف میل والدین خود اقدام به‌تغییر نام كند و این می‌تواند سر آغاز مخالفت با انتخاب والدین باشد.

برای این‌كه در آینده چنین مشكلاتی حادث نگردد و دامنگیر خانواده‌ها نشود رسول خد(ص) سفارش نموده اسم نیكو برای اولاد برگزینید و آن را به‌عنوان یك حق از طرف فرزندان به‌عهدة والدین قرار داده و فرموده است: «حق الولد على الوالد أن یحسن اسمه»[18] همچنین می‌فرماید: «إنكم تدعون یوم القیامة بأسمائكم وأسماء آبائكم ، فأحسنوا أسمائكم»[19] یعنی شما در روز قیامت به‌نام خود و پدران تان خوانده می‌شوید پس در انتخاب نام نیك اهتمام كنید

 

دوشنبه 14 اردیبهشت 1388 توسط الهام امیری