تبلیغات
BABY - شناخت حقوق كودك
BABY

درباره وبلاگ
جستجو
آخرين نوشته ها
نويسندگان
پيوند ها
آرشيو مطالب
پيوندهاي روزانه
نظر سنجي
صفحات جانبي
آمار سايتشناخت حقوق كودك

از شناخت حقوق كودك در جوامع بشری زمان زیادی نمی‌گذرد، این یك حقوق نوپا و نوظهور می‌باشد. بشر هنوز به تمام زوایای آن آگاهی نیافته و الزامی در رعایت آن نمی‌بیند و به تدریج ابعادی از این حقوق در حال كشف و توسعه است تا به حدی تكاملی خود نایل گردد.
زندگی اطفال در طول تاریخ حالت یكسانی نداشته است و این طور نبوده كه همیشه در ناز و نعمت گذرانده باشند. زندگی آنان پیوسته در فراز و نشیب گزارش شده و در اعصار گذشته توأم با نوسان بوده است. ویلدورانت در تاریخ تمدن صحنه‌های غم انگیزی از زندگی كودكان در شرق و غرب عالم نقل می‌كند. وی با این كه مشرق زمین را در محبت، احترام و رعایت حقوق كودكان می‌ستاید اما می‌گوید: در چین اگر دختری بر دختران متعدد خانواده افزوده می‌شد، امكان داشت كه نوزاد بیگناه را رها كنند تا در سرمای شب بمیرد یا خوراك گرازان طعمه طلب شود. در ژاپن پدر بزرگ می‌توانیست فرزندان را به گناه بی‌عفتی یا جرم بزرگ دیگر بكشد، كودكان را به برده داران یا روسپی داران بفروشد. همچنین می‌گوید: در آتن برای پیشگیری از افزایش جمعیت و تجزیه فقر آور اراضی، شرع و عرف كشتن نوزادان را مباح می‌داند، هر پدری كه فرزندی ضعیف یا ناقص به وجود آورد یا او را از صلب خود نداند در كشتن مختار است. و از زبان افلاطون نقل می‌كند كه وی می‌گوید: همة كودكان ناتوان و نیز اطفالی كه از پدر و مادر منحط یا پیر به وجود آیند باید نابود شوند. و تولد در روم خود یك حادثه‌ای خطر خیز بود. اگر كودك كژ و كوژی یا دختر بود پدر به‌حكم سنت می‌توانیست او را بكشد.[6]
در كتاب اسلام، تعلیم و تربیت، نقل شده كه پدران استرالیائی وقتی برای دام ماهیگیری خود طعمه‌ای نمی‌یافتند پاره‌ای از گوشت فرزندان خود را می‌برید تا بدان وسیله ماهی شكار كند، بعض قبایل آمریكائی كودكان خود را برابر اندكی شراب می‌بخشیدند، در جزایر فیجی بدون هیچ علت (برای تفریح یا منافع آنی و یا بعلت خشم) كودكان خود را می‌كشتند، جهان گردان در سفرهای دوره‌ای خود مشاهده كردند كه قبایل این جزیره كودكان خود را به رئیس قبیله اهداء می‌كردند بدین منظور كه رئیس قبیله آن‌ها را بخورد.[7]
فرزند كشی مخصوصاً « دختر» در شرق و غرب عالم رواج داشت و خانوارها از ترس فقر و فقدان غذای كافی اقدام به قتل، بردگی و فروختن اولاد خود می‌كردند، تا فروغ اسلام در این جهلستان تاریك غمبار، درخشید و با قانون متعالی و شریعت آسمانی خود به‌مدد بشریت آمد و روش زندگی سالم را برای فرزندان آدم آموخت. قرآن كریم می‌فرماید: ]ولا تقتلوا أولادكم خشیة إملاق[ (أسرى 31.)
عبدالله بن مسعود از رسول اكرم(ص) پرسید: بزرگترین گناهان چیست؟ حضرت فرمود: «أن تقتل ولدك من أجل أن یأكل معك»[8] كشتن فرزند به‌خاطری كه در خوردن با تو شریك است. و بعد از فتح مكه در جریان بیعت از زنان یكی از موادی كه باید آنان با رسول خد(ص) متعهد می‌شدند این بود كه فرزندان خود را نكشند (كه جزء متن آیه 12 از سوره ممتحنه است ]ولا یقتلن أولادهن[). بدین وسیله اسلام به كودكان حق حیات قایل شد. زندگی آنان را تضمین كرد و سایر حقوق آنان را به رسمیت شناخت و در جامعه تثبیت نمود.

دوشنبه 14 اردیبهشت 1388 توسط الهام امیری